Young Managers
مرکز مقالات علمی مدیریت 
پيوندهای روزانه

توصیه‌هایی به آنها که می‌خواهند مدیر موفقی باشند


7 شرط مدیریت

یک جامعه موفق، یک گروه موفق و یک خانواده موفق، در یک ویژگی با هم اشتراک دارند: هر سه، رهبر یا مدیری دارند که به اصول مدیریت و رهبری واقف است؛ مدیری که در شرایط حساس و بحرانی، جهت وزش بادهای سهمگین را تشخیص می‌دهد و با تنظیم بادبان‌ها از واژگونی قایق‌ جلوگیری می‌کند. آنچه در ادامه می‌آید مروری است بر ویژگی‌های یک مدیر یا رییس یا رهبر موفق؛ که البته در قالب رفتارهای یک دریانورد که می‌خواهد قایق خود را در دریایی توفانی به ساحل نجات برساند، بیان شده است...
چیزی که باعث پیشرفت و ترقی من شده است اساسا آموختن سفرهای دریایی بوده است: من یک قایق بادبانی با مدل دلفین 14 فوتی 30 ساله دارم که برای گشتن و سیاحت در همه دریاچه‌ها و راه‌های دریایی اطراف محل زندگی‌ام عالی است. سفرهای دریایی آرامش را به من یاد داد و باعث پرورش روحم شد و من توانستم دوباره «خودم» را پیدا کنم. نکات مهمی که در قالب 7 اصل بیان می‌شود به من کمک کرد تا دورنمایی به دست آورم و در شرایط سخت در مسیر درست حرکت کنم و اتفاق‌های پیش‌رو را مدیریت نمایم. واقعیت این است که در شرایط آرام‌ همیشگی نمی‌توانیم خودمان را بازیابی کنیم بلکه با سختی‌ها است که رشد می‌کنیم و به خاطر شکست‌هاست که به موفقیت می‌رسیم. تا شما این گفته‌ها را بررسی می‌کنید، من برایتان آرزو دارم یاد بگیرید که چگونه در دریای توفانی یا در دریای ژرف آبی آرام مسیر درست را پیدا کنید و دقایق زندگی‌تان را همیشه در مسیر درست قرار دهید.

 1 راه درست را انتخاب کنید
«قلبا به خدا توکل کنید و تنها به اندوخته‌های خودتان تکیه نکنید. خدا شما را در مسیر درست قرار خواهد داد.» باد می‌تواند در مسیر موافق بوزد ولی اگر من در موقعیت درستی قرا نداشته باشم به جای خوبی نخواهم رفت. با همه توان‌ ایستادگی کنید و زندگی‌تان را از حضور پروردگار پر کنید.
• توجه: رهبران و مدیران موفق مسوولیت زندگی‌شان و مسیری را که انتخاب می‌کنند برای رسیدن به هدف‌شان بر عهده می‌گیرند. رهبران آگاهی و بصیرت‌شان را به کار می‌گیرند و راه را خودشان می‌سازند.

2 شرایط را بازبینی کنید
شکاف‌ها و ترک‌ها در بدنه قایق در اثر گذر زمان و تنش و برخورد و استفاده دچار فرسودگی می‌شوند. تعمیر قایق، صاف کردن و پر کردن و جوش دادن شکاف‌ها زمان‌بر است ولی اگر وقت بگذارید قایق‌تان برای سفر دریایی دوباره آماده خواهد شد. برای بازبینی زندگی‌تان وقت بگذارید.شاید جایی در زندگی‌تان وجود دارد که نشتی داشته باشد! آیا نارسایی‌هایی در بازبینی زندگی‌تان پیدا نمی‌کنید؟ آیا عادت‌های مشخصی در زندگی‌تان رخنه نکرده است؟ شاید حالا زمانی برای مرمت و بازسازی زندگی‌تان با کمک یک برادر یا مشاور مطمئن باشد.
• توجه: رهبران و مدیران موفق هرگز از بازبینی و بررسی مجدد خودشان غفلت نمی‌کنند.

3 منتظر بادهای سهمگین باشید
«وقتی با مشکلات مختلف مواجه می‌شوید، راه‌های لذت بردن را بررسی کنید.» بدون باد قایق بادی هیچ کجا نمی‌رود ولی بادهای مخالف سهمگین در زمان‌هایی می‌تواند وحشتناک باشد. چه طور می‌توانم در راه درست سفر کنم وقتی باد مخالف بر من می‌وزد؟ تعیین مسیر درست و هر لحظه تطبیق پیدا کردن با آن من را در مسیر درست نگه خواهد داشت. آیا شما در راهی که انتخاب کرده‌اید، می‌مانید؟ آیا مسیر انتخابی شما، مسیر درستی در زندگی‌تان بوده که بتواند به شما کمک کند که در طول مسیر حرکت کنید و سالم بمانید؟
• توجه: رهبران و مدیران موفق می‌دانند چگونه با اوضاع تطبیق پیدا کنند تا در مسیر بمانند.

4 به خدا پناه ببرید!
«ای خدای من، به تو پناه می‌برم، هیچ‌گاه مرا سرافکنده نکن. مرا از خشم‌ات مصون بدار و نجات بده. به من گوش بده و مرا نگه دار!» گاهی اوقات در تندبادی گیر می‌افتم که هشداری است به واژگون شدن قایق ولی من یاد گرفته‌ام که به جای اینکه مدام در تلاش باشم که تعادل را حفظ کنم همه کاری که باید بکنم این است که کشتی و سکان را رها کنم. قایق اتوماتیک‌وار خودش را با باد هماهنگ می‌کند و به تعادل می‌رسد و آن وقت دوباره می‌توانم تلاش کنم. خودتان را از محدودیت‌ها رها کنید و خودتان را به خدا بسپارید. خدا شما را در راه درست آب‌های امن از بهبودی و کمک و بازیابی قرار خواهد داد.
• توجه: رهبران بهبودپذیری و ترمیم‌پذیری بالایی دارند.

5 تیم را آماده کنید
مگی، سگ شکاری من، خوب آموزش دیده است. وقتی ما فریاد می‌زنیم و کمک می‌خواهیم، او از روی عرشه قایق به وسط قایق می‌پرد. او از لیز خوردن از روی عرشه و افتادن در آب وقتی قایق را به تندی می‌گردانم، خسته شده بود. حتی سگ‌ها هم می‌خواهند در جریان باشند، وقتی ما تغییر مسیر می‌دهیم. اغلب انسان‌ها آرام حرکت می‌کنند و در فرصت‌ها می‌توانند آماده شوند (و برای آماده شدن فرصت می‌خواهند) اطرافیان آنها اغلب اوقات سختی را برای تطبیق پیدا کردن با یک تغییر مسیر سریع پیش‌رو دارند. ما اغلب فراموش می‌کنیم اطرافیان ما راحت‌ترند اگر با آنها ارتباط داشته باشیم و آنها را از آنچه قرار است اتفاق بیفتد، باخبر کنیم. یاد بگیرید که جریان باد را بخوانید و اطرافیان‌تان را برای آنچه قرار است اتفاق بیفتد، آماده کنید.
• توجه: رهبران و مدیران موفق آگاهی‌هایشان را با دیگران در میان می‌گذارند و با تیم‌شان در ارتباط‌اند.

6 تنها سفر نکنید
فقط در راستای اهداف خودخواهانه و جاه‌طلبی عمل نکنید بلکه متواضعانه گهگاه دیگران را نسبت به خودتان مقدم بشمارید. هر کدام از شما نباید فقط علایق خودتان را در نظر بگیرید بلکه باید علایق دیگران را هم محترم بشمارید. تنهایی سفر کردن می‌تواند فوق‌العاده باشد آرامش و سکوت را برایمان به ارمغان آورد. می‌توانیم مهارت و توان را در طول روزهای بادی کسب کنیم. زیر نظر داشتن عکس‌العمل دریانورد با اولین برخورد با دلفینی که از آب بیرون می‌آید، هر دوی ما را هیجان‌زده می‌کند. ما اطراف جزیره زندگی سفر می‌کنیم و از پل‌های شنی عبور می‌کنیم و از ساحل‌های فوق‌العاده‌ای دیدن می‌کنیم. ما درباره زندگی با هم صحبت می‌کنیم و از فراز و نشیب‌هایی که داشته‌ایم می‌گوییم. با غروب آفتاب، می‌بینیم که چه‌طور خداوند با فرستادن باد موافق ما را سالم به بندرگاه برمی‌گرداند. دیگران می‌خواهند بدانند شما چگونه با سفر کردن رشد پیدا کردید و خودتان را بازیابی کردید. شما با بادهای سهمگین و آب‌های متلاطم مواجه شده‌اید. داستان‌ها و تجربیات‌تان را با آنها قسمت کنید. یک پشتیبان و حامی برای دیگران باشید. راهنمای گروه کوچکی باشید یا یک نفر را پیدا کنید و رهبری او را بر عهده بگیرد. دنبال یکی باشید که احتیاج دارد شما او را دعوت کنید.
• توجه: به حساب آوردن دیگران از نشانه‌های رهبران و مدیران موفق است.

7 در مسیر بمانید
«زمین از آن خداست و هر چه در آن است و جهان و همه جانداران روی آن، همه از آن خدا است.» بیش از 3/2 زمین را آب‌ها تشکیل داده‌اند و هیچ وقت کشف مکان‌های جدید تمامی ندارد. من حتی هیچ‌گاه از چشم‌اندازهای قدیمی خسته نمی‌شوم و هیچ‌گاه احساس نمی‌کنم که جای جدیدی برای ماجراجویی وجود نخواهد داشت. من همیشه از بادهای گرم و آسمان‌های رنگارنگ و آب‌های ژرف آبی لذت می‌برم. خبر فوق‌العاده ‌این است که شما همیشه برای باقی زندگی‌تان می‌توانید به سمت روابط عمیق‌تر و صمیمی‌تر با خدا و دیگران رشد کنید. نباید هیچ‌گاه بایستید و و این چیزی نیست که روزی کامل شود یا اینکه روزی شما از پیشرفت و ترقی بازنشسته شوید. هر چه قدر شما رشد کنید، ظرفیت بیشتری پیدا خواهید کرد برای تاثیر گذاشتن و رهبری دیگران.
• توجه: رهبرها هیچ‌‌گاه از طی مسیر دست نمی‌کشند و تداوم مسیرشان دوره‌ای نیست.
خلاصه اینکه...
مدیریت و رهبری در این متن ساده به معنای به کارگیری قوه‌ ابتکار و خصوصیت مسوولیت‌پذیری در قبال اعمال است. بسته به اینکه شما چگونه رهبری یا مدیریت کنید، در اطراف‌تان فرصت‌های فراوانی برای تحت تاثیر قرار دادن اطرافیان وجود خواهد داشت.

مترجم: سحر حبیبی

[ ۱٦ امرداد ۱۳٩٠ ] [ ۱۱:٤٦ ‎ق.ظ ] [ پوریا هدایتی شهیدانی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

وبلاگ گروهی اساتید و دانشجویان رشته مدیریت دولتی مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد اسلامی واحد بناب
موضوعات وب
RSS Feed