Young Managers
مرکز مقالات علمی مدیریت 
پيوندهای روزانه

راز تحول مثبت

 


 

راز تحول مثبت, وبنیاد همه دگرگونی های سازنده زندگی تو, تغییر نگاه است.نگاه خود را عوض کن؛ همه زندگی تو عوض خواهد شد.تغییر نگاه ساده نیست, اما از ادامه زندگی کنونی تو نیز دشوار تر نیست.زیستن در تردید و ترس و اضطراب دشوار است.زیستن در ارامش دل و هماهنگ بودن با کل هستی, ساده ترین و مطبوع ترین شکل زندگیست.

برای رسیدن به آرامش دل و هماهنگی با هستی, باید نگاه خود را عوض کنی و جور دیگر ببینی.

آرامش و هماهنگی هدیه خداوند است." ألا بذکرالله تطمئن القلوب"

ماهی کوچولو گمان می کند اگر به دریا برسد خوشبخت خواهد شد و دلش آرام خواهد گرفت! ماهی کنجکاو کوچولو نمی داند که, او هم اکنون در ئل دریاست.

دریا در اوست واو دریاست!

یاد همین حقیقت است که دل را آرام می کند و وجود تو را با هستی کل هماهنگ می سازد.

با تغییر دیدگاه خود نسبت به زندگی, خالی می شوی از ترس, نفرت, حسادت و رقابت؛ وسرشار می شوی از روشنی و ارامش.

وقتی دیدگاه تو نسبت به زندگی تغییر کند, خیلی از چیزها را نخواهی خواست! زیرا آنها را خواستنی تلقی نخواهی کرد.برای به دست آوردن این چیزهای نا خواستنی, به زحمت و اضطراب دچار نخواهی شد.

ملّا نصرالدّین گاوی داشت قوی هیکل, با شاخهای تیز و بلند.مدتها بود که ملّا آرزو می کرد, بنشیند وسط آن شاخها و ببیند چه مزهای دارد.یک روز که ملّا تازه گاوش را از صحرا به منزل آورده بود, گاو رفت گوشه حیاط خوابید وشروع کرد به چرت زدن.ملّا فرصت را مناسب دید وتند پرید و نشست روی سر گاو و دو دستی چسبید به آن شاخهای بلند وتیز.

او ترسید, تندی از چا پرید و ملّا نصرالدّین را به هوا پرتاپ کرد.

زن ملّا از افتادن یک چیز سنگین, سراسیمه از اتاق بیرون دوید و دید که شوهرش دراز به دراز افتاده وسط حیاط و سر و صورتش غرق خون است.زن به خیال اینکه ملّا مرده, بنا کرد به گریه و زاری و به سر و سینه زدن, اما ملّا به آهستگی تکانی به خود داد و به زحمت پاشد نشست و با آه وناله به زنش گفت:"اه, گریه نکن عزیزم, اگرچه خیلی صدمه دیده ام ولی خوشحالم که به آرزویم رسیدم, خدا را شکر!بالاخره توانستم بنشینم وسط دو شاخ بلند و تیز گاومان.اسفند دود کن زن!"

بسیاری از آرزوهای ما شبیه این آرزوی ملّا نصرالدّین است. مشقّت می کشیم تا بنشینیم وسط دو شاخ بلند و تیز گاو!

یکی از روانپزشکان می گفت:" بسیاری از بیماران من مشکل خاصی ندارند, جز فکرشان.اگر فکر آنها درست شود, شفا پیدا می کنند.دیگر از دارو درمانی خسته و ناامید شده ام.نمی دانم چه کنم."

گفتم:" در نسخه این بیماران دارو ننویس."

گفت:" پس چه بنویسم؟"

گفتم:" در نسخه شان این حرف قشنگ سهراب را بنویس:چشم ها را باید شست, جور دیگر باید دید."

برای دستیابی به یک زندگی سالم و شاد, باید الگوهای فکرمان را عوض کنیم.ما, همچون کلاغ, اشیاء مزاحم زیادی را, در آشیانه دلمان جمع کرده ایم. ابتدا باید تمام این اشیاء غیر ضروری را دور بریزیم.

ابتدا باید تزکیه و تطهیر شویم! آنگاه, بصیرت و حکمت لازم را برای سالم و شادمانه زیستن, به دست خواهیم آورد. "....یزکّیهم و یعلّمهم الکتاب و الحکمة. "

آشیانه دل ما پر است از اشیاء مزاحم ترس ها, نفرت ها, نا امنی ها, حسرت ها و احساس گناه. سلوک و مراقبه برای پاک کردن دل, مقدمه دیدار تو با خداست. بی تردیئ تو زمانی خدا را دیدار می کنی که با قلبی خالی و پاک در حضورش ایستاده باشی. "....أتی الله بقلب سلیم."

سلوک و مراقبه برای پاک کردن دل, آغاز گفتگو با خداست.گفتگو با خدا, گشودن بالها برای پرواز است. وقتی با خدا سخن می گویی, سبک می شوی. هر شب, پیش از آن که به بستر بروی, نگرانیهایت را در شط شب بینداز وسفر شبانه خود را آغاز کن.آنچه را که گذشته است, بگذار و بگذر.به خوابهایت مبر آنچه را که گذشته است.

[ ۱٩ امرداد ۱۳٩٠ ] [ ٦:۱٧ ‎ق.ظ ] [ حسین قهرمانزاده ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

وبلاگ گروهی اساتید و دانشجویان رشته مدیریت دولتی مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد اسلامی واحد بناب
موضوعات وب
RSS Feed